Skrzywienie przegrody nosa
Chrapiesz, budzisz się zmęczony, z bólem głowy i wyschniętym gardłem? Masz problem. To może być krzywa przegroda nosa.
Przegroda to część nosa wewnętrznego, zbudowana z części chrzęstnej i kostnej. Przegroda dzieli nos w środku na dwie połowy- prawy i lewy przewód nosowy. Skrzywienie powstaje na granicy styku części chrzęstnych i kostnych, najczęściej jako wada wrodzona.
Jeżeli skrzywienie jest duże nos może być zupełnie niedrożny.
Najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami drożności nosa , które dają następujące dolegliwości:
– oddychanie przez usta (chrapanie, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej , gardła, poranna chrypka),
- przewlekły katar,
- bóle głowy,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- nawracające krwawienia z nosa.
Charakterystyczne jest narastanie dolegliwości z biegiem lat. Jest to efekt mechanicznego uszkadzania śluzówki nosa, które skutkuje jej pogrubieniem, pękaniem( krwawienia) i narastającymi zaburzeniami drożności nosa.
Należy pamiętać, że z biegiem lat a nawet miesięcy mogą pojawić się nieodwracalne skutki wynikające z zaburzeń drożności nosa i znajdujących się w nim struktur np. ujść zatok przynosowych i trąbek słuchowych .
Do najczęstszych powikłań związanych z zaburzeniami drożności nosa zaliczamy:
- przewlekłe zapalnie zatok przynosowych ( objawy: bóle głowy w okolicy czoła, nosa i policzków, spływanie wydzieliny po gardle, katar trwający dłużej niż 3 m-ce),
- przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych,
- przewlekłe zapalenie krtani ( chrypka),
- przewlekły zanikowe zapalnie błony śluzowej gardła,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli ( kaszel, duszność),
- niedosłuch,
- nadciśnienie tętnicze ( jako wynik niedotlenienia organizmu- bezdechy, chrapanie)
i jego powikłania – udary mózgu , zawały serca.
Im szybciej poprawimy drożność nosa tym większa szansa na pełne wyleczenie i brak ryzyka związanego z wystąpieniem powikłań omówionych powyżej.
Jeżeli zatem stwierdzamy, że mamy problemy mogące wynikać z zaburzenia oddychania przez nos należy zgłosić się do specjalisty otolaryngologa (potocznie – laryngologa).
Większość wad budowy nosa, w tym też przegrody nosa wymaga interwencji chirurgicznej.
Rodzaj zabiegu, jego zakres, ryzyko ew. powikłań zależy od charakteru wady, jej lokalizacji i występujących już powikłań.
Tylko lekarz mający doświadczenie w zakresie chirurgii nosa – może ocenić zasadność wykonania badań dodatkowych przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym nosa. Niektóre z wad nosa wymagają wykonania uzupełniających badań specjalistycznych np. tomografii komputerowej zatok, endoskopii nosa, rynometrii akustycznej, badania błony śluzowej nosa.
O konieczności wykonania tych badań decyduje otolaryngolog, który podejmuje się leczenia operacyjnego nosa. Dopiero po wykonaniu badań można odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta.