Skrzywienie przegrody nosa

Chrapiesz, budzisz się zmęczony, z bólem głowy i wyschniętym gardłem? Masz problem. To może być krzywa przegroda nosa.

Przegroda to część nosa wewnętrznego, zbudowana z części chrzęstnej i kostnej. Przegroda dzieli nos w środku na dwie połowy- prawy i lewy przewód nosowy. Skrzywienie powstaje na granicy styku części chrzęstnych i kostnych, najczęściej jako wada wrodzona.

Jeżeli skrzywienie jest duże nos może być zupełnie niedrożny.

Najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami drożności nosa , które dają następujące dolegliwości:

– oddychanie przez usta (chrapanie, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej , gardła, poranna chrypka),

 • przewlekły katar,
 • bóle głowy,
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • nawracające krwawienia z nosa.

Charakterystyczne jest narastanie dolegliwości z biegiem lat. Jest to efekt mechanicznego uszkadzania śluzówki nosa, które skutkuje jej pogrubieniem, pękaniem( krwawienia) i narastającymi zaburzeniami drożności nosa.

Należy pamiętać, że z biegiem lat a nawet miesięcy mogą pojawić się nieodwracalne skutki wynikające z zaburzeń drożności nosa i znajdujących się w nim struktur np. ujść zatok przynosowych i trąbek słuchowych .

Do najczęstszych powikłań związanych z zaburzeniami drożności nosa zaliczamy:

 • przewlekłe zapalnie zatok przynosowych ( objawy: bóle głowy w okolicy czoła, nosa i policzków, spływanie wydzieliny po gardle, katar trwający dłużej niż 3 m-ce),
 • przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych,
 • przewlekłe zapalenie krtani ( chrypka),
 • przewlekły zanikowe zapalnie błony śluzowej gardła,
 • przewlekłe zapalenie oskrzeli ( kaszel, duszność),
 • niedosłuch,
 • nadciśnienie tętnicze ( jako wynik niedotlenienia organizmu- bezdechy, chrapanie)

i jego powikłania – udary mózgu , zawały serca.

Im szybciej poprawimy drożność nosa tym większa szansa na pełne wyleczenie i brak ryzyka związanego z wystąpieniem powikłań omówionych powyżej.

Jeżeli zatem stwierdzamy, że mamy problemy mogące wynikać z zaburzenia oddychania przez nos należy zgłosić się do specjalisty otolaryngologa (potocznie – laryngologa).

Większość wad budowy nosa, w tym też przegrody nosa wymaga interwencji chirurgicznej.

Rodzaj zabiegu, jego zakres, ryzyko ew. powikłań zależy od charakteru wady, jej lokalizacji i występujących już powikłań.

Tylko lekarz mający doświadczenie w zakresie chirurgii nosa – może ocenić zasadność wykonania badań dodatkowych przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym nosa. Niektóre z wad nosa wymagają wykonania uzupełniających badań specjalistycznych np. tomografii komputerowej zatok, endoskopii nosa, rynometrii akustycznej, badania błony śluzowej nosa.

O konieczności wykonania tych badań decyduje otolaryngolog, który podejmuje się leczenia operacyjnego nosa. Dopiero po wykonaniu badań można odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta.